LYRA 2014 – Ashbridge’s Bay Yacht Club

ABYC

LYRA 2014 Abridge’s Bay YC

Trophy

Awarded for

Boat

Skipper

Boat Type

Home Club

Centennial Cup Race

IMS/IRC Centennial Cup ABANDONED Not awarded
RYC Centennial Trophy – PHRF Not awarded

Founders Cup Race

Oswego YC Founders Cup Overall 1st Corrected Switch Andy Sharp J/92 Olcott Yacht Club

Freeman Cup Race – Long Course

Charles Freeman Cup First place corrected, IRC Five-Fifteen Jim McGuinnes IMX 38 Highland Yacht Club
Louise Freeman Cup Best corrected overall, PHRF Katbird Kathleen Timmis Dufour 34 Royal Canadian Yacht Club
Yacht Racing Union Cup Best elapsed time, IRC Relentless Roger Ryall Farr 40 Port Credit Yacht Club
Ashbridges Bay Yacht Club Trophy Best elapsed time, PHRF Merlin M2 Alan Jenkins Thomas 35 Ashbridge’s Bay Yacht Club
Golden Eagle Trophy First place single-handed Mythos Ted Spanos CS 36 Port Credit Yacht Club
Johnstone Trophy First place double-handed Upstart Bert Barret Sunfast 3200 Bluffers Park Yacht Club
National Yacht Club Trophy First place IRC 1 Five- Fifteen Jim McGuinnes IMX 38 Highland Yacht Club
Simplicity Trophy First place PHRF 1 Katbird Kathleen Timmis Dufour 34 Royal Canadian Yacht Club
LYRA Founders Cup 2nd place overall corrected, IRC Xoomer Xpress Adan Farkas IMX 38 National Yacht Club
Douglas B. Jones Trophy 3rd place overall corrected , IRC Transmission Mike Kern C&C 115 Cathedral Bluffs Yacht Club
Sodus Bay Cup 2nd place corrected overall, PHRF Merlin M2 Alan Jenkins Thomas 35 Ashbridge’s Bay Yacht Club

Freeman Cup Race – Short Course

Queen City Yacht Club Trophy 1st Place PHRF 4 True North Simon Mielniczuk & Jory Gibson Hunter 27 other

Course Racing Series

City of Hamilton Mayor’s Trophy IRC overall Rampage John Odenbach Concordia 47 Rochester Yacht Club
John T. Mott Trophy First place IRC 1 Rampage John Odenbach Concordia 47 Rochester Yacht Club
OD John Labatt Trophy First place IRC 2 Five- Fifteen Jim McGuiness IMX-38 Highland Yacht Club
Accomodation Cup First place IRC 3 Margaritaville Scott Dinse Beneteau 10r Youngstown Yacht Club
OD Centennial Canada Cup Modern 8 First place modern
8 metre
Sarissa Ralph Reimann 8 Metre Modern Etobicoke Yacht Club
OD Commodore Gooderham Trophy Classic 8 First place classic
8 metre
Thisbe John Michele 8Metre Classic Royal Canadian Yacht Club
OD R Boat Sir Thomas Lipton First place R Class Gypsy Cliff Walkington R Class Ashbridges Bay Yacht Club
Castle Cup First place PHRF 1 Corsair Scott Blair Esse 850 National Yacht Club
OD Montgomery Cup First place IRC 4 Fast Trak Bill MacLeod Nelson Marek 30 Niagara on the Lake Sailing Club
Bud Doyle Trophy First place largest One Design Jamaica Me Crazy Peter Hall J/105 Royal Canadian Yacht Club
George Cuthbertson Trophy First place PHRF 2 Vertigone Paul McDonald Frers 30 Ashbridges Bay Yacht Club
Commodore World Cup First place J/80 Nautical Synphony Bart A. J. Smit J/80 Ashbridges Bay Yacht Club

Regatta Champion

Bamann Trophy (IMS/IRC) IRC Five- Fifteen Jim McGuiness IMX-38 Highland Yacht Club
Lake Ontario PHRF Bowl (PHRF) PHRF Cerulean Elaine Neely Beneteau First 30 Royal Canadian Yacht Club
OD Kay Heron Trophy One Design No Boat Qualified

Boat of the Year

LYRA Boat of the Year Trophy Mandate Terry McLaughlin
& Rod Wilmer
J/105 Royal Canadian Yacht Club
Five- Fifteen Jim McGuinnes IMX-38 Highland Yacht Club

LYRA Special Flags

Centennial Cup Race Abandoned Not awarded
Founders Cup First Place Overall Corrected Switch Andy Sharp J/92 Olcott Yacht Club
Freeman Cup IRC Overall Five- Fifteen Jim McGuiness IMX- 38 Highland Yacht Club
PHRF Lake Ontario Championships Spinnaker, Overall Corsair Scott Blair Esse 850 National Yacht Club
PHRF Lake Ontario Championships NFS, Overall Double Time Sam Robbins C&C 3/4 Ton Ashbridges Bay Yacht Club
LYRA Regatta Champions IRC Five- Fifteen Jim McGuiness IMX- 38 Highland Yacht Club
LYRA Regatta Champions PHRF Cerulean Elaine Neely Beneteau First 30 Royal Canadian Yacht Club
LYRA 2014 Club Champions FIrst Place Youngstown Yacht Club
LYRA 2014 Club Champions 2nd Place Ashbridges Bay Yacht Club
LYRA 2014 Club Champions 3rd Place National Yacht Club